Engelsiz Çeviri, 2016 yılından bu yana faaliyette olan, işitme ve görme engelli bireylerin gündelik hayatlarında karşılaştıkları sorunları giderme yönünde teknolojik çözümler üreten bir Akıllı Çeviri Sistemleri Bilişim A.Ş. girişimidir.

Engelsiz Çeviri sahip olduğu Çift Taraflı Anlık İletişim Sistemi ile işitme engelli bireylerin yaşadıkları iletişim sorunlarını çözmeyi hedeflemektedir. Çift Taraflı Anlık İletişim Sistemi, işaret dili bilmeyen bireyler ile işitme engelli kişiler arasında, işaret dilinden metne ve metinden işaret diline çeviri sağlayarak iletişim kurmalarına olanak sağlar.

Bununla birlikte okuduğunu anlamakta zorluk çeken veya okur-yazar olmayan işitme engelli bireyler için kendi ana dillerinde bilgiye erişime olanak sağlayan, web site içeriklerini, döküman içeriklerini 3D animasyon karakteri/gerçek insan modeli ile işaret diline çeviren İşaret Dili Web Eklentisi, PDF Eklentisi vb. ürünlere sahiptir.

Görme engelli bireylerin ise bilgiye erişim sırasında yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla Entegre Sesli Çeviri Sistem’i ürününe sahiptir. Bu sistem sayesinde görme engelli bireyler, online platformlarda bulunan içeriklere fiziksel ortamda QR kodu okutarak veya direkt online ortamda sesli çevirilerine ulaşabilmektedirler.

Akıllı Çeviri Sistemleri Bilişim A.Ş. yapay zeka alanında akademik çalışmalar yapan lisans ve lisansüstü yeterlilikler almış ekibi ile eğitim-öğretim, bankacılık, sigortacılık, iletişim, ulaşım ve sağlık gibi temel yaşam konularında engelli bireylerin yaşam kalitelerinin artırılması için pratik, girişimci ve yenilikçi hizmetler sunmayı misyon edinmiştir.

Akıllı Çeviri Sistemleri Bilişim A.Ş. akademik bilgiyi değere dönüştüren, engelli bireylere ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet sunmayı amaçlamaktadır.