Engelsiz Çeviri, işitme ve görme engelli bireylerin gündelik hayatlarında karşılaştıkları sorunları giderme yönünde teknolojik çözümler üreten ve 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren bir Akıllı Çeviri Sistemleri Bilişim A.Ş. girişimidir.

Engelsiz Çeviri sahip olduğu Çift Taraflı Anlık İletişim Sistemi ile işitme engelli bireylerin yaşadıkları iletişim sorunlarını çözüm bulmayı hedeflemektedir. Çift Taraflı Anlık İletişim Sistemi, işaret dili bilmeyen bireyler ve işitme engelli kişiler arasında işaret dilinden metine veya metinden işaret diline çeviri sağlayarak iletişim kurmalarına olanak sağlar.

Bununla birlikte okuduğunu anlamakta zorluk çeken veya okur-yazar olmayan işitme engelli bireyler için kendi ana dillerinde bilgiye erişime olanak sağlayan web site veya döküman içeriklerini 3D animasyon karakteri ya da gerçek insan modeli ile işaret diline çeviren İşaret Dili Web Eklentisi, PDF Eklentisi gibi ürünlere sahiptir.

Görme engelli bireylerin ise bilgiye erişim sırasında yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla Entegre Sesli Çeviri Sistem’i ürününe sahiptir. Bu sistem sayesinde görme engelli bireyler, online platformlarda bulunan içeriklere fiziksel ortamda QR kodu okutarak veya direkt online ortamda sesli çevirilerine ulaşabilmektedirler.

Akıllı Çeviri Sistemleri Bilişim A.Ş. yapay zeka alanında akademik çalışmalar yapan lisans ve lisansüstü yeterlilikler almış ekibi ile eğitim-öğretim, bankacılık, sigortacılık, iletişim, ulaşım ve sağlık gibi temel yaşam konularında engelli bireylerin yaşam kalitelerinin artırılması için pratik, girişimci ve yenilikçi hizmetler sunmayı misyon edinmiştir.

Akıllı Çeviri Sistemleri Bilişim A.Ş. akademik bilgiyi değere dönüştüren ve engelli bireylere ulusal ve uluslararası ölçekte bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır.